پیشرو تلاشگران

استخر ماینینگ چیست؟

نخستین سوالی که برای هر فرد در استخراج بیت کوین و ارز های دیجیتال پیش می آید این است که تنهایی این کار را انجام دهد یا به یک «استخر ماینینگ» بپیوندد. موافقت و مخالفت‌های زیادی راجع به استخر‌های پول وجود دارد اما نهایتا با افزایش نرخ هش شبکه بیت کوین و ارزهای دیگر،  قطعا تمام ماینر‌ها کم کم به سمت پیوستن به این استخرها می‌روند. در این مقاله به بررسی این استخر‌ها و هر آنچه که راجع به آنها باید بدانید پرداخته ایم.

مزایا و معایب

اگر در حال تصمیم برای پیوستن به یک استخر هستید، می‌توانید به آن به چشم یک لاتاری نگاه کنید، احتمال برنده شدن و نشدن 50 50 می باشد. اگر قصد دارید تنهایی شروع به ماین کنید، پس نیازی نیست که پاداش خود را با کسی به اشتراک بگذارید، اما باید این را هم در نظر بگیرید که شانس پاداش گرفتن شما کاهش می‌یابد. استخرها به دلیل توانایی در حل بلوک‌های بیشتر، شانس گرفتن پاداش را افزایش می‌دهند اما در این حالت پاداش به دست آمده بین تمام اعضا تقسیم می‌شود.

بنابراین، پیوستن به استخر یک جریان ثابت از درآمد را ایجاد می‌کند، اگرچه ممکن است مقدار این درآمد کم باشد.

باید توجه داشت که قدرت محاسباتی یک استخر نباید بیش از ۵۱٪ از قدرت محاسباتی کل شبکه باشد. اگر یک استخر به کنترل بیش از ۵۱٪ از محاسبات شبکه برسد، به لحاظ نظری، موجب تخریب کل شبکه می‌شود. در اوائل سال ۲۰۱۴، بسیاری از نگرانی‌ها مبنی بر این بود که استخر بیت کوین GHash.io در حال نزدیک شدن به این آستانه می باشد و به همین دلیل بسیاری از ماینرها از این استخر جدا شدند.

مشکلات ارز

در مورد بیتکوین، سطح دشواری فعلی تا حدی بالا است که برای ماینر‌های انفرادی تقریبا غیرممکن است که از استخراج کردن سودی به دست بیاورند مگر اینکه یک گاراژ پر از ASIC داشته باشند و در قطب شمال فعالیت کنند!

اگر یک تازه کار هستید، پیوستن به یک استخر راه عالی برای به دست آوردن پاداش کوچک در مدت زمان کوتاه می باشد . در واقع، استخرها راهی برای تشویق ماینرهای کوچک ایجاد می‌کنند تا آن‌ها را همیشه درگیر نگه دارند.

چه ارزی را استخراج کنیم؟

قطعا بیت کوین تنها ارز رمزنگاری شده موجود نیست. شما به راحتی می‌توانید لیستی از استخرهای منحصر به یک کوین را پیدا کنید و از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

یکی از روش‌های استخراج بیت کوین، «استخراج ترکیبی» است. بلوک‌هایی که برای بیت کوین حل می‌شوند می‌توانند برای ارزهای دیگر که از همان الگوریتم PoW استفاده می‌کنند کارایی داشته باشند (مثلا namecoin و devcoin). استخراج ترکیبی ، مانند این است که از یک سری عدد برای شرکت در چند قرعه کشی استفاده نمایید.

ماینرهای تازه کار که سخت افزار بسیار قدرتمند ندارند، باید بیشتر عملیات ماینینگ را برای آلت کوین ها انجام دهند. این به این دلیل است که محاسبات بیت کوین برای پردازنده‌های موجود در رایانه‌های معمولی بسیار سنگین است.

اگر مطمئن نیستید که چه ارزی استخراج کنید، یک استخر به نام Multipool وجود دارد که به طور خودکار سخت افزار را به سودآور‌ترین ارز متصل می‌کند و هر ۳۰ دقیقه به روزرسانی می‌شود. در صورت لزوم، این استخر به شما اجازه می دهد سخت افزار خود را فقط روی یک Altcurrency ثابت کنید.

نحوه پرداخت پاداش استخرهای ماینینگ

زمانیکه می‌خواهید تصمیم بگیرید که کدام استخر ماینینگ برای پیوستن مناسب است، باید بررسی کنید هر استخر ماینینگ چه مبلغی از پاداش را با شما به اشتراک می‌گذارد و نحوه پرداخت آن به چه صورت است.

پاداش، یک مفهوم پیچیده هست. دو چیز را باید در نظر داشت : اول، استخراج یک فرایند حل پازل‌های رمزنگاری شده است؛ ثانیا، استخراج دارای سطح دشواری متفاوتی است. وقتی یک ماینر «یک بلوک را حل می‌کند»، آن بلوک دارای یک سطح دشواری است و می‌توان آن را به عنوان یک معیار کیفیت سنجید. اگر سطح دشواری محاسبات ماینر بالاتر از سطح دشواری کل ارز باشد، بلوک تولید شده به بلاکچین اضافه خواهد شد و ماینر بابت آن پاداش دریافت می‌کند .

Image result for mining reward

خود استخر‌ها نیز معمولا بین ۱ تا ۱۰ درصد از سهم شما را برمی‌دارند. البته بعضی از استخرها هم هیچ درصدی برای خود نمی‌گیرند.

شروع کنید

اگر تصمیم گرفتید که استخراج را برای کدام ارز انجام دهید و استخر ماینینگ خود را انتخاب کردید، زمان شروع کار است. شما باید یک حساب کاربری در وب سایت استخر ایجاد کنید، درست مثل ثبت نام برای هر سرویس وب دیگر. بعد از آن، باید یک worker ایجاد کنید. شما می‌توانید برای هر قطعه سخت افزار از چندین worker استفاده کنید. طبق تنظیمات پیش فرض در اکثر استخرها، هر worker یک عدد به عنوان نام و یک ‘x’ به عنوان رمز عبور دارد و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید این مشخصات را تغییر دهید.


همچنین بخوانید...!

مشاهده : 394 بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *