پیشرو تلاشگران

معرفی بزرگترین الگوریتم های هش

بعضی از ارزهای دیجیتال با ساعت ها محاسبه و صرف انرژی استخراج میشوند، درحالی که بعضی دیگر از ارزهای دیجیتال در عرض چند دقیقه تولید می‌شوند که این زمان به الگوریتم استفاده شده وابسته است.

یکی از راه‌های ماینینگ (استخراج) در ارزهای دیجیتال استفاده از قدرت پردازشی سخت افزار برای تایید تراکنش هاست که با نام گواه اثبات کار (PoW) شناخته می شود. در این حالت، رایانه محاسبات بسیار زیادی انجام می‌دهد تا یک پازل ریاضی را حل کند.

استفاده از این پازل ها معمولا بر اساس توابع هش کریپتوگرافی (رمزنگاری) می باشد که به صورت یک طرفه طراحی شده‌اند. از ماهیت این توابع برای استخراج استفاده می‌شود، بنابراین ماینرها باید چندین میلیون یا حتی چندین تریلیون حدس در ثانیه بزنند تا جواب را پیدا کنند. سپس بررسی صحیح بودن جواب، برای بقیه رایانه ها امکان پذیر می گردد.

در مورد سیستم های دفتر کل توزیع شده نظیر بیت کوین، سایر رایانه های شبکه به آسانی می توانند محاسبات شخص دیگر را بررسی کنند و بر اساس آن برای بلاک بعدی تراکنش، جواب تولید می کنند. هر بلاک از تراکنش‌ها دارای پازل ریاضیاتی سخت می‌باشد که بخشی از پازل بلاک بعدیست و به این ترتیب یک زنجیره ایجاد می شود. بنابراین اصطلاح بلاک چین شکل می گیرد.

همانطور که از اسم مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) مشخص است، آنها چیپ هایی هستند که برای استفاده های خاص طراحی می شوند. در مورد بلاک‌ چین، این ‌چیپ ها برای انجام محاسبات الگوریتم خاص گواه اثبات کار با حداکثر کارآیی طراحی شده اند.

نقدهایی که بر ASIC ها وارد می شود این است که آنها گران هستند و مشارکت در ماینینگ را بدون سرمایه گذاری چشمگیر، برای افراد دشوار می‌کنند. هم چنین شرکت هایی که می‌توانند ASIC های خود را تولید کنند، بر حسب علاقه خود قابلیت استخراج یک‌ کوین خاص را نامتوازن می‌کنند.

SHA–۲۵۶  بیت کوین و بیتکوین کش

ابتدا به بررسی الگوریتم های بیت کوین می پردازیم. الگوریتم های هش ایمن، خانواده ای از توابع هشینگ کریپتوگرافیگ (رمزنگاری) می‌باشند که توسط موسسه ملی استانداردها و تکنولوژی منتشر شده است.

بخش کوچکی از خانواده الگوریتم هش ایمن یا به اختصار خانواده SHA شامل SHA-۱ ، SHA-۰ و SHA-۲ می باشد که توسط آژانس امنیت ملی آمریکا توسعه یافته است. SHA-۲۵۶ و SHA-۵۱۲ بخشی از خانواده SHA-۲ می باشند.

الگوریتم SHA-۲۵۶ طوری طراحی نشده‌ است که مقاوم در برابر دستگاه های ASIC باشند و ASIC های استخراج بیت کوین در حال حاضر در دسترس هستند.

Scrypt لایت کوین، دوج کوین و نئو

Scrypt به این منظور طراحی شده است تا شکستن رمز عبورهایی که با این الگوریتم هش شده اند را برای سخت افزارهای مخصوص مانند ASIC ها دشوارتر کند. Scrypt نسبت به توابع مشابه، این کار را با استفاده از حجم زیادتری از حافظه انجام می دهد که باعث می شود، هکرها کار سخت تری برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند.

Ethash اتریوم، اتریوم کلاسیک

الگوریتم گواه اثبات کار اتریوم، نسخه تغییر یافته ای از Dagger-Hashimoto می‌باشد. این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده که Memory Hard بوده و مقاوم در برابر دستگاه های ASIC می‌باشند.

به عبارتی این مورد به سمت کارت های گرافیک با حافظه بیشتر تمایل پیدا می کند و افرادی به سمت آن کشیده می شوند که می خواهند با سخت افزارهای استاندارد نظیر کارت های گرافیک پر قدرت، ارز دیجیتال استخراج کنند.

Bitmain دستگاه ماینر تخصصی اتریوم را تولید کرده اما ویتالیک بوترین موسس این پلتفرم می گوید که ASIC فقط یک رایانه معمولی بهبود یافته می باشد که قطعات غیر ضروری آن حذف شده.

هش ریت - hashrate

Equihash زن کش، زی کش، و بیت کوین گلد

همانند اتریوم، توسعه دهندگان زی کش، الگوریتم گواه اثبات کار حافظه محور برای ارز دیجیتال خود ایجاد کرده‌اند تا آن را در مقابل ASIC مقاوم کنند.این الگوریتم از Blake۲b در گواه اثبات کار استفاده می کند و به عنوان تابع تولید کلید استفاده می‌شود.

بیت مین ASIC هایی برای Equihash فروخته است، در حالی که هدف اصلی این الگوریتم فراهم کردن ماینینگ از طریق دستگاه های غیر ASIC می باشد. با این تفاسیر بیت مین توانسته هدف اصلی این الگوریتم را شکست دهد.

Blake سیاکوین و دکرد

بلیک(Blake) توسط موسسه ملی استانداردها و فناوری ایالات متحده برای الگوریتم SHA ایجاد شد تا استانداردهای قدیمی SHA-۱ و SHA-۲ را تکمیل کند. بلیک به مراحل پایانی رسید اما سرانجام میدان را به Keccak واگذار کرد. این الگوریتم سریع بود و به طور خاص برای مقاومت در برابر ماینینگ ASIC طراحی نشده بود.

بیت مین تعدادی ماینر ASIC برای کوین های مبتنی بر blake۲b منتشر کرد. حدود یک سال قبل، توسعه دهندگان سیاکوین نیز خودشان یک پروژه ASIC به اسم Obelisk شروع کردند و یافته های خود را از وضعیت ماینینگ با جزییات گزارش دادند.

Keccak اسمارت کش، مکس کوین

در سال ۲۰۱۲، Keccak توانست به SHA-۳ تبدیل شود و متغیر بعدی خانواده SHA نام گرفت. این الگوریتم نسبت به رقبا و هم چنین SHA-۱ و SHA-۲ سریع تر بود.

درحالی که Keccak برای مقاومت در مقابل ماینینگ ASIC طراحی نشده بود، با این حال طوری ساخته شد که در مقابل رمزگشایی و حمله هایی با سخت افزارهای تخصصی نظیر ASIC ها مقاوم بود. بنابراین در حال حاضر Keccak را مقاوم در برابر ASIC در نظر می‌گیرند و هیچ ASIC ای در بازار وجود ندارد که بتواند این الگوریتم‌ را هدف قرار دهد.

CryptoNight مونرو، بایت کوین

کریپتونایت طوری طراحی شده بود که در مقابل ASIC مقاوم بوده و در دسترس باشد. هدف از ایجاد آن، پر کردن شکاف بین ماینرهایی بود که فقط به پردازنده CPU دسترسی دارند و توانایی تهیه سخت افزارهایی نظیر کارت های گرافیک و ASIC ها را ندارند. این اقدام برای ایجاد عدالت در ماینینگ برای کاربران بهتر بوده و غیرمتمرکزسازی بیشتری به دنبال خواهد داشت.

کوین های چند الگوریتمی Verge و Myriad

در حالی ‌که X۱۱ از چندین الگوریتم هشینگ برای استخراج استفاده می‌کند، کوین هایی نیز وجود دارند که برای استخراج آن ها می توان از چند الگوریتم مختلف استفاده کرد. هدف از این کار، ارائه فرصت برابر به ماینرهای CPU ،GPU و ASIC برای استخراج کوین و ارتقای امنیت ارز دیجیتال می باشد.

ارزهای دیجیتال چند الگوریتمی، دشواری را برای استخراج توکن های خود در هر الگوریتم به طور جداگانه تعیین می‌کنند تا از غالب شدن یک الگوریتم جلوگیری شود.


همچنین بخوانید...!

مشاهده : 168 بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *