بازرگانی پیشرو تلاشگران

آیا بیت کوین روزی از بین خواهد رفت ؟

“مرگ بیت کوین” یک واژه گزاف و پوچ !

بیت کوین اولین دارایی و ارزی می باشد که با تمام ارز های ما قبل خود فرق دارد. کاملاً واقعی است و به نظر می‌رسد که برای همیشه ماندن آمده است.

این ارز دیجیتال، پول‌های سنتی و مدل‌های اقتصادی را به چالش می‌کشد. و حیرت‌آور است که طرفداران این مدل‌ها نابودی بیت‌ کوین را پیش‌بینی می‌کنند. مقایسه‌ی بیت‌ کوین و پول سنتی مانند  تحول حمل و نقل در قرن بیستم است. که از اسب به اتومبیل انتقال پیدا کرد. پیش‌بینی مرگ بیت‌ کوین محکوم به شکست است. چرا که بیت‌ کوین برای حل مشکل تراکنش‌ها بوجود آمده است.

فناوری زیرساختی بیت کوین = عمر جاودانه

بیت‌ کوین یک ارز فرا مرزی است که نیاز به وجود بانک را از بین می برد؛ بنابراین درک این مفهوم بستگی به درک معاملات بدون بانکی دارد.

یکی دیگر از دلایل شکست تئوری مرگ بیت‌ کوین به دلیل در نظر گرفتن فاکتور‌های تکنولوژی می باشد. بیت‌ کوین با در نظر گرفتن همه‌ی این موارد یک تکنولوژی است. و برای درک هدف این تکنولوژی نیازی نیست که شما یک برنامه‌نویس باشید. علاوه بر این‌ها شما برای درک فناوری بلاک‌ چین و برنامه‌های متن‌باز نیاز به مدرک دانشگاهی از دانشگاه MIT ندارید.

در عوض شما باید به جنبه‌های عملی این تکنولوژی توجه کنید. متاسفانه در گفتمان‌های تجاری سطح بالا که اکثرا اقتصاد دان‌های بزرگی در آن شرکت می‌کنند، به این جنبه‌ها دقت نمی‌شود و تصورات نادرستی به وجود می آید.

همین طور پای منافع بسیاری در میان است. بیشترین صدای انتقادات از بیت‌ کوین از جانب بانک‌های مرکزی در سراسر دنیا شنیده می‌شود.

بیت‌ کوین منجر به کاهش نیاز به تبادلات بین‌ بانکی و از بین رفتن واسطه‌ها برای انجام تراکنش‌های‌ بین‌المللی می‌شود. بعد از بیت‌ کوین، ارز‌های دیجیتال زیادی برای رقابت با آن آمده‌اند. ولی تاکنون هیچکدام به موفقیت بیت‌ کوین نرسیده‌اند.

در آینده‌ ای نه چندان دور، مقامات بانک تسویه‌ حساب بین‌المللی مانند دانشگاه دوک و خیلی از سلبریتی‌های طرفدار بیت‌ کوین از سهولت انجام تراکنش در شبکه‌ی بیت‌ کوین به گرمی استقبال خواهند کرد.

البته به تازگی بانک تسویه حساب بین‌المللی (BIS) گزارشی طولانی در مورد بیت‌ کوین منتشر کرده است. که چیزی کمتر از اتهام علیه بیت‌ کوین نیست. این مقاله حجم عظیمی از توجه رسانه‌های جهانی را به خود جلب کرد؛ در این مقاله به دلایل سقوط بیت‌ کوین اشاره شده است. این گزارش هم مانند دیگر مقالات منتقدان اقتصادی بیت‌ کوین که با یک جستجو ساده در گوگل می‌توان آن را بررسی نمود، تفاوت خاصّی ندارد.

منتقدان چه چیزی را در نظر نمی‌گیرند؟

برای مثال استاد اقتصاد دانشگاه پیل، آقای رابرت شیلر می‌گوید : بیت‌ کوین در آینده شکست خواهد خورد. زیرا هیچ‌وقت نمی‌تواند به واحد پول تبدیل شود. او اذعان دارد:

بیت کوین مانند دیگر شکست‌های بزرگِ تجاری تاریخ است که مانند یک خاکستر محو خواهد شد؛ این ارز‌های ابتدایی مسخره هستند زیرا هیچ وقت نمی‌توانند مانند پول فیات باشند.

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

رابرت شیلر در سال ۲۰۱۳ جایزه‌ی نوبل اقتصاد را از آن خود کرد

در جواب به آقای شیلر: بیت‌ کوین قرار نیست شبیه پول سنتی باشد. بجای اینکه توسط مقامات بانکی کنترل شود و سیستم متمرکز داشته باشد و چاپ اسکناس آن توسط بانک‌ها باشد؛ این سیستم کاملاً غیر متمرکز و فرارمرزی است.

بیت‌ کوین نتیجه‌ی فرهنگِ دیجیتالی جهان است؛ که در حال حاضر بیشتر معاملات نقدی در جهان بر بستر اینترنتی در سراسر جهان انجام می‌شود. این عوامل قبل از وابسته بودن به سیستم بانکداری سنتنی موفق پیش نرفت.

اقتصاد دان‌ها نمی‌توانند انجام معاملات را بدون بانک تصور کنند. برای همین با این تفکر هیچوقت نمی‌توانند به درکِ مناسبی از کاربردهای بیت‌ کوین و بلاک‌ چین برسند. هیچکس مثل اقتصاددان‌ها از این موضوع آگاه نیست که هر انقلاب صنعتی همراه با تکنولوژی جدید بوده است.

شیلر معتقد به نابودی سریع و ناگهانی بیت‌ کوین است. این در حالی است که سیستم عملکرد بیت‌ کوین فراتر از شناخت اوست. در حال حاضر ۹۰ درصد از کد‌های اولیه‌ی بیت‌ کوین ارتقاء یافته است (با توجه به متن‌باز بودن بیت‌ کوین) و استفاده‌ی آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از موضوعاتی که توسط BIS مورد نقد قرار گرفت موضوع مقیاس‌پذیری و مصرف بسیار زیاد برق بیت‌ کوین است.

بیت‌ کوین برای تائید تراکنش‌های خود از سیستم استخراج مبتنی بر اثبات کار استفاده می‌کند. که این موضوع موجب مصرف برق زیادی می‌شود.

اما به یاد داشته باشید که مصرف برق بیت‌ کوین کمتر از مصرف برق ۳.۵ میلیون خود پرداز در سراسر جهان کمتر است.

مقیاس پذیری و امنیت

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

اساساً گزارش BIS یک گزارش کلی شامل بر همه‌ی ارز‌های دیجیتال است که در آن این موضوع اشاره نکرده است که الگوریتم بیت‌ کوین برای تراکنش‌ها الگوریتم ( اثبات کار PoW ) یا همان استخراج است.

در حالی که بعضی از ارز‌های دیجیتال از الگوریتم ( اثبات سهام PoS ) استفاده می‌کنند. که این ارز‌ها برق کمتری را مصرف می‌کنند.

مشکل دیگر مقیاس‌پذیری شبکه‌ی بیت‌ کوین است که انجام تراکنش‌ها را بسیار آهسته می کند. اما این انتقاد ها دلیل بر حل نشدن این مشکلات نیست.

روش‌های جایگزینی مانند پروتکل سگویت (SegWit) و شبکه‌ی لایتنینگ گزینه‌‌های مناسبی برای حل این مشکلات هستند. که پیش‌بینی می‌شود بیت کوین بتواند در آینده میلیون ها تراکنش را در دقیقه انجام دهد.

علت اغلب انتقادات: عدم وجود آگاهی کامل

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

بعضی از منتقدان بر این باورند که بیت‌ کوین منجر به از هم پاشیدن اینترنت خواهد شد.

بر اساس گزارش BIS مصرف بسیار زیاد پهنای باند اینترنت توسط شبکه‌ی بیت‌ کوین منجر به وقوع چنین حادثه‌ای خواهد شد.

البته با توجه به فناوری‌های جدید ذخیره‌ی اطلاعات در بلاک‌ چین بیت‌ کوین حجم داده‌های این شبکه را (که برای تغییر ناپذیری در این شبکه‌ ذخیره می‌شوند) کاهش می‌دهد. که منجر به کاهش پهنای باند اینترنت می‌شود.

آیا بیت‌ کوین ذاتاً برای کلاهبرداری و تقلب کاربرد دارد؟

مرگ بیت کوین; یک واژه گزاف و پوچ !

از پول نقد هم برای تقلب استفاده می‌شود. زیرا افراد با روش‌های کلاهبرداری سعی بر به دست آوردن آن را دارند. لازم به ذکر است که شبکه‌ی بلاک‌ چین بیت کوین را به دلیل گسترش شدید آن نمی‌توان هک کرد.این درحالی است که شبکه‌های متمرکز بانکی بار ها و بار ها هک شده اند .

در هر صورت سرزنش بیت‌ کوین برای تقلب مانند سرزنش پول نقد به دلیل سرقت شدن از بانک است!


همچنین بخوانید...!

مشاهده : 459 بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *