بازرگانی پیشرو تلاشگران

آیا میتوان بیت‌ کوین را هک کرد؟

آیا هک بیت کوین ممکن است؟

سرمایه‌گذارانی که به دنبال جایگزینی برای طلا و دیگر کالاهایی هستند، علاقه زیادی به بیت‌کوین به‌عنوان یک پول رمزی جایگزین دارند اما امنیت کنونی شبکه نسبت به هکرها نگران‌کننده است و صرافی‌های بیت‌کوین با مسائل جدی درباره ذخیره و نقل‌وانتقال پول دیجیتالی به هر شکلی مواجه هستند؛ این نگرانی‌ها با این واقعیت درآمیخته است که هیچ بانک مرکزی یا اقتدار حکومتی از امنیت یا صحت پول‌های دیجیتالی پشتیبانی نمی‌کند. برخلاف پول‌های اعتباری مانند دلار آمریکا که توسط خزانه‌داری آمریکا چاپ می‌شود، بیت‌کوین توسط تعاملات پیچیده در سراسر یک شبکه کامپیوتری گسترده و جهانی استخراج می‌شوند.

به سبب ماهیت استخراج دیجیتالی، ارزش بیت‌کوین را نمی‌توان دست‌کاری کرد یا تغییر داد. ارزش بیت‌کوین به لطف کارکردهای رمزنگارانه تضمین می‌شود.

با وجد این، شبکه‌ها و محل‌های ذخیره‌ای که بیت‌ کوین‌ها در آنجا قرار دارند و از آن «محافظت» می‌شود، توسط افراد شرور قابل هک شدن است. با وجود تضمین‌هایی که شرکت‌های ذخیره بیت‌کوین و توسعه‌دهندگان این پول می‌دهند، صرافی‌های بیت‌کوین می‌توانند هک شوند و در برخی موارد هک شده‌اند.

سه مورد عمده هک در صرافی‌های بیت‌ کوین در سال‌های اخیر رخ داده است:

Bitstamp

صرافی Bitstamp واقع در اسلوونی سومین صرافی بزرگ برای بیت‌کوین در آغاز سال ۲۰۱۵ بود. این صرافی حدود ۶ درصد از نقل‌وانتقالات بیت‌کوین در جهان را انجام می‌داد. در اوایل ژانویه ۲۰۱۵ این شرکت از وجود یک رخنه در سایت خبر داد و سرویس‌های آن موقتاً تعطیل شد. بعد از ابهامات اولیه، معلوم شد که سارقین حدود ۱۹ هزار بیت‌کوین، یعنی یک بخشی از دارایی‌های کلی صرافی را به جیب زده‌اند. Bitstamp به جای اینکه اموال خود را در صرافی‌های زنده نگاه دارد، پول را در درایوها در یک محل ذخیره کرده بود، فرآیندی که به‌عنوان ذخیره سرد (cold storage) شناخته می‌شود. کل سرقت ارزش ۵.۱ میلیون دلار را داشت.

.

Mt.Gox

مهم‌ترین هک بیت‌ کوین در سال ۲۰۱۴ رخ داد. Mt.Gox که در ژاپن قرار دارد، قبلاً بزرگ‌ترین صرافی بیت‌کوین بود و حدود ۸۰ درصد از تمامی نقل‌وانتقالات این پول را انجام می‌داد. تا اینکه یک رخنه امنیتی منجر به سبقت ۴۶۰ میلیون دلار شد. این هک خیلی زود باعث فروپاشی قیمت این پول رمزی شد و قیمت بیت‌ کوین ظرف کمتر از یک سال به نصف رسید. پیرو این سرقت که به اطلاع عموم رسید و بیت‌ کوین ضربه دید، Mt.Gox تأیید کرد که هر ثانیه با ۱۵۰ هزار هک مواجه می‌شد. تنها در یکی از این هک‌ها دزدان توانستند ۷۵۰ هزار بیت‌کوین را بگیرند و این صرافی را به زانو درآورند.

.

Bitcoinica

پیش از فروپاشی Mt.Gox، Bitcoinica سقوط کرده بود. این صرافی در ماه مارس ۲۰۱۲ هک شد و بخش بزرگی از سکه‌ها را از دست داد. باوجوداینکه فشار و حملات، این شرکت به کاربران وعده بازپرداخت تمامی ضررها و بهبود امنیت را داد. متأسفانه، این امر هرگز رخ نداد. شرکت دو ماه بعد دوباره هک شد و وب‌سایت آن پایین آمد. شرکت گفت که ازاین‌پس تنها ۵۰ درصد از موجودی‌های قبلی را می‌تواند به کاربران برگرداند.

این وعده هم ناممکن از آب درآمد. درحالی‌که Bitcoinica تلاش می‌کرد که خود را دوباره راه‌اندازی کند، کل تجارت خود را روی Mt.Gox برد. باوجود این، اقدامات قانونی علیه این صرافی آن را مجبور کرد که تمامی دارایی‌هایش را که در صرافی Mt.Gox به تعلیق در آورد درحالی‌که دادگاه‌ها تلاش داشتند که برای مورد دوم راه حلی بیابند. درحالی‌ که وکلا با این پرونده سروکله می‌زدند، Mt.Gox هم هک شد و هرکسی که حساب‌های Bitcoinica داشت هرچه باقی‌مانده بود را هم از دست داد.

این‌ها تنها هک‌های انجام شده در سال‌های اخیر نیستند. هکرها صرافی یورو و زلوتی (واحد پول لهستان) Bitcurex را هم ماه مارس گذشته هک کردند. این شرکت حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از وجوهات مالی خود را از دست داد. همین ماه، دارندگان بیت‌کوین‌های کانادایی اعلام کردند که صد هزار دلار را بعد از اینکه یک هکر در پروتکل‌های امنیتی صرافی رخنه کرده بود، از دست داده‌اند؛ و Picostocks یک بورس سهام بیت‌کوین نیز حدود ۶۰۰۰ بیت‌کوین را در سال ۲۰۱۳ از دست داد، باوجوداینکه فقط چهار مشتری در روی آن تجارت می‌کردند. سرویس‌های کیف پول بیت‌کوین BIPS و Input.io نیز طی سال‌های اخیر رخنه‌هایی را گزارش کرده‌اند.

پیش از اینکه بیت‌ کوین یک جایگزین اصلی برای پول‌های اعتباری یا طلا بشود، صرافی‌ها باید امنیت خود را به شدت بهبود بخشند تا اعتماد را به این پلتفرم افزایش دهد. صرافی‌های بیت‌کوین با وجود پیشرفت در امنیت، گذشته پرتنش حملات هک و دزدی افراد زیرک را از سر گذرانده‌اند. با اینکه این پول رمزی ممکن است در امور مالی جهانی آینده‌ای داشته باشد، چنین حملاتی اعتماد به دوام و حرکت گسترده‌تر آن را به‌منظور گرفتن جای پول اعتباری و دیگر کالاها به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری تخریب می‌کند.


همچنین بخوانید...!

مشاهده : 241 بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *