بازرگانی پیشرو تلاشگران

آینده بیت کوین! بخش اول

در اواخر سال ۲۰۱۷ مردم به طور ناگهانی و به سرعت با بیت کوین آشنا شدند، که بیشتر به دلیل تازه واردانی بود که هیچ شناختی درباره اینکه بیت کوین واقعا چیست و چه‌کار می‌کند نداشتند، و فقط امیدوار بودند تا روند رشد قیمت آن ادامه دار باشد تا بتوانند به آسانی و سریعا به پول برسند.

در برهه ای از زمان جستجوی بیت کوین از جستجوی کلمه ترامپ در موتور جستجوی گوگل پیشی گرفت، که این دست آورد بزرگی بود.

آیا نسبت به آینده بیت کوین بدبین یا از آن متنفر هستید؟ این مقاله را بخوانید !

هنوز نظر بسیاری از افراد نسبت به بیت کوین یا کاملا منفی و یا بی‌تفاوتی محض است.

چنین شک و تردیدی قابل‌درک است. در نگاه اول، به نظر می‌رسد که بیت کوین هم یکی دیگر از اسباب بازیهای  تکنولوژی است و از همان صنعتی آمده که پیش تر«نوآوری های» نه چندان خوبی مانند Google Glass ، Soylent و Juicero را معرفی کرده است.

درواقع، بسیاری از مشتاق‌ترین طرفداران بیت کوین می‌گویند که آنها نیز در ابتدا دچار شک و تردید بودند و تصور این‌که چیزی شبیه بیت کوین بتواند روزی‌بخش مهمی از اقتصاد جهانی بشود برایشان وهم و خیال به نظر می‌رسیده.

اما نادیده انگاشتن بیت کوین روز به روز سخت تر می‌شود. بیت کوین که مدام با حباب اقتصادی گل لاله مقایسه می گردد و با نام «عروسک های بینی بیبی دیجیتالی» مورد تمسخر قرار می‌گیرد حدود ده سال است که پابرجاست و از صد ها آگهی ترحیم زود هنگام جان سالم به در برده است، متعلق به ده ها میلیون نفر بوده و ارزش سرمایه آن بیش از۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود. اگر بیت کوین یک شرکت بود ( که نیست )، امروز یکی از ۳۰ شرکت بزرگ دنیا شده بود.

دلیل اصلی ترقی بیت کوین طمع مرتبط با قیمت آن بوده، اما این فناوری بسیار پیچیده تر از یک تعریف قیمتی ساده است.

آنچه تازه‌ واردان ممکن است ندانند این است که تکنولوژی بیت کوین پایه و اساس نوعی سیستم مالی کاملاً جدید است که بخش قابل توجهی از فرضیات دراز مدت ما درباره این که پول چیست و چگونه می تواند در آینده تغییر کند را به چالش می‌کشد.

هر چه بیشتر با جزییات بیت کوین و چگونگی عملکرد آن آشنا شوید، بیشتر متوجه می‌شوید که درواقع اکثر روزنامه نگاران آگاهی بسیار کمی از بیت کوین دارند. غالبا داستان‌هایی که در رسانه های جمعی در مورد بیت کوین بیان می‌شوند بی اعتبار هستند.

چه به دلیل فریبکاری باشد یا به دلیل غفلت، نتیجه نهایی تمام این گزارشات بی کیفیت در مورد بیت کوین این است که تازه واردان هرگز از تمام چیزهای جدید و هیجان انگیزی که توسط فناوری هسته بیت کوین ممکن می‌شود، آگاه نخواهند شد.

اولین دلیل خوب بودن بیت کوین چیست؟

امروزه، اگر کسی بخواهد به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود در یک کشور دیگر پول واریز کند، انتقال وجه الکترونیکی بین‌المللی از طریق شبکه پرداخت بین‌بانکی (سوئیفت) ممکن است از ۲ تا ۱۰ روز زمان ببرد و هزینه کل متوسط آن تا ۵۰ دلار باشد. باور کنید یا نه، ارسال وجه الکترونیکی بین‌المللی پول ممکن است آهسته تر و هزینه بر تر از ارسال همان مبلغ پول با بسته‌بندی فیزیکی و به‌صورت نقدی باشد.

آیا نسبت به آینده بیت کوین بدبین یا از آن متنفر هستید؟ این مقاله را بخوانید !

همچنین، اگر فرد پرداخت کننده یا دریافت کننده حساب بانکی نداشته باشد – هنوز در سطح دنیا بیش از ۲ میلیارد نفر فرد بزرگسال وجود دارد که حساب بانکی ندارند . معمولا بیشتر افراد ناگزیر به پرداخت مبالغ گزاف می‌شوند که در طبقه کاری پایین‌تری قرار گرفته اند، حساب بانکی ندارند و ناچارند درآمد خود را برای اعضای خانواده‌شان در خارج از کشور بفرستند.

برای اولین بار در تاریخ هر فردی که دسترسی به اینترنت داشته باشد می‌تواند با استفاده از بیت کوین برای هرکس در هر کجای دنیا (حتی سیاره مریخ!) با هزینه پایین یا به‌صورت رایگان، خیلی سریع و امن هر مبلغ پولی را واریز کند. این موضوع تنها یک فرض نیست. اتفاقی است که هرروز در شبکه بیت کوین روی می‌دهد.

چرا بیت کوین متفاوت است؟

آیا نسبت به آینده بیت کوین بدبین یا از آن متنفر هستید؟ این مقاله را بخوانید !

مهم‌ترین ویژگی بیت کوین مقاومت در برابر محدود سازی است، یعنی هیچ شرکت یا نهادی به تنهایی نمی‌تواند بیت کوین را کنترل کند.

بیت کوین میتواند در برابر تحریم ها مقاوم باشد زیرا تراکنش های آن را یک بانک یا شرکت کارت اعتباری انجام نمی‌دهد. بلکه، این تراکنش‌ها توسط گروه های مستقل استخراج بیت کوین صورت می‌گیرند که در سرتاسر دنیا گسترده شده‌اند و مدام برای اول شدن در انجام تراکنش‌های شما با یکدیگر رقابت می کنند.

ولی، بیت کوین به‌صورت یک شبکه جهانی غیرمتمرکز متشکل از ماینرهای مستقل فعالیت می‌کند، و هر چه یک چیز غیرمتمرکزتر باشد، کنترل یا تعطیلی آن توسط یک فرد یا گروه دشوارتر می گردد.

استخراج ارز دیجیتال چگونه سبب مقاومت بیت کوین در برابر محدود سازی می گردد؟

استخراج‌کنندگان بیت کوین تراکنش‌های شما را انجام می دهند. چون انجام این تراکنش ها برای آنها تنها وسیله‌ برای رسیدن به هدف است، هدفی که ماینرها دنبال آن هستند پاداش استخراجی معادل ۱۲٫۵ بیت کوین است .

بلاک چین گزارش دائما موثق از هر تراکنش بیت کوینی است که تاکنون اتفاق افتاده است. در هرلحظه بیش از ۱۰٬۰۰۰ کامپیوتر به صورت داوطلبانه و برای امنیت بیشتر کُپی عینی بلاک چین را نگهداری می‌کنند.

می‌توان استخراج هر بلاک را مانند یک مسابقه بخت‌آزمایی (لاتاری) در نظر گرفت. پاداش استخراج ۱۲.۵ بیت کوینی به ازای هر بلاک جدید «بردی کلان» محسوب می‌شود.

قیمت بالارونده بیت کوین طی سال ها استخراج‌ کننده های بیشتری را به خود جذب کرده است، که سبب غیر متمرکز شدن شبکه می شود. وقتی تعداد گروه های مستقل استخراج افزایش یابد و به لحاظ جغرافیایی پراکنده تر شود، تعطیلی تمام آنها برای دولت دشوارتر و گران‌تر می‌ گردد.

 


همچنین بخوانید...!

مشاهده : 284 بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *