بازرگانی پیشرو تلاشگران

ترخیص کالا از گمرک چگونه است ؟

ترخیص کالا یا ترخیص یک فرایند در گمرک کشور ها است. که توسط صاحب کالا یا نمایندهٔ قانونی صاحب کالا نزد گمرک جهت صادرات یا واردات کالا صورت می‌گیرد. و در طی آن کالا با انجام تشریفات گمرکی مربوط از اماکن گمرکی خارج می شود.  فرایند ترخیص کالا شامل تهیه ، آماده‌سازی و ثبت اسناد و مدارک به صورت فیزیکی یا الکترونیک و محاسبه هزینه‌ها می شود.

این هزینه ها عبارت اند از : مالیات، سود بازرگانی و حقوق گمرکی و دیگر تسهیلات ارائه شده به واردکنندگان و صادرکنندگان.

ترخیص کالا از گمرک

پس از رسیدن محمولات توسط وسایل حمل‌کننده کالا به گمرک ، محصولات در انبارهای گمرکی قرار می‌گیرند. سپس با ارسال اسناد توسط فروشنده و دریافت اسناد توسط خریدار امکان دریافت قبض انبار و ترخیصیه کالا از شرکت حمل‌کننده توسط ترخیص کار ایجاد می‌شود. پیش از حضور در گمرک باید تشریفات قبل از اظهار صورت بگیرد. و پس از ورود اطلاعات به سامانه گمرک از طریق درگاه اینترنتی ترخیص کار به همراه اسناد کامل و وکالت نامه قانونی در گمرک حاضر می‌شود. و بعد از آن تشریفات گمرکی شکل می‌گیرد. نوع تشریفات گمرکی با توجه به اهداف واردات کالا و صادرات کالا و نوع رویه گمرکی متفاوت می باشد.

رویه‌های گمرکی ترخیص کالا

با توجه به نوع هدف از واردات یا صادرات هر کالایی رویه‌های متعدد گمرکی در جهت تسهیل امور و ترخیص کالا توسط هیئت وزیران در نظر گرفته شده است. و به وزارت امور اقتصاد و دارایی کشور و در نهایت به گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ گردیده‌ است.

ورود قطعی

واردات کالاهایی که به صورت دائمی و به قصد مصرف وارد کشور می شوند.

ورود موقت

برای کالاهای نمایشگاهی یا کالاهای پروژه‌ای که به مبدأ بازگردانده خواهند شد از این کنوانسیون استفاده می‌گردد. کنوانسیون (آ ت آ) برای ورود موقت نمایشگاهی در ایران نیز به تصویب مجلس رسیده‌است. ورود موقت رویه گمرکی است که براساس آن کالاهای معینی می‌تواند تحت شرایطی به طور موقت به قلمرو گمرکی وارد شوند. این کالاها باید در مدت زمان معینی که گمرک ایران آن را تعیین می‌ کند بدون اینکه تغییری در آن ها ایجاد شود، خارج گردند. البته تغییرات ناشی از استهلاک، از این حکم مستثنی است.

کالای مرجوعی

کالایی که پس از ورود به گمرک نتوانسته ترخیص شود بنابراین مرجوع می‌شود.

ترانزیت خارجی

کالایی که از مبدأیی در خارج از کشور به مقصدی در خارج از کشور می‌رود و صرفاً از خاک کشور سوم عبور می‌کند.

ترانزیت داخلی

حمل کالا از گمرکی به گمرک دیگر در داخل کشور که به منظور انجام تشریفات ورود قطعی ترخیص غیر قطعی می‌شود.

صدور قطعی

صادرات کشور به منظور مصرف در مقصد

صدور موقت

صادرات موقت و برگشت کالا پس از دوره‌ای

استرداد حقوق ورودی

استرداد مآخذ زمان ورود کالا در خصوص کالای وارداتی که باید صادر شود.

ترخیص کالا در ایران

ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده‌سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا می‌باشد. مجوزات استاندارد، بهداشت، وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، سازمان انرژی اتمی، وزارت ارتباطات و مخابرات، مبارزه با مواد مخدر، قرنطینه مرزی و قرنطینه نباتی و هر مجوز الزامی دیگری و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین‌المللی خود مبادرت کرده‌اند تعلق می‌گیرد. که خود شامل پرداخت هزینه ۱۰٪ کرایه حمل کالا می‌باشد.

ترخیص کالا همچنین شامل حمل و نقل ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی می‌باشد. بسیاری از ترخیص کاران در حوزه‌هایی چون صنایع فلزی، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده‌اند. ترخیص کاران معمولاً در گمرکات بنادر و فرودگاه‌ها یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر می‌شوند.

ارزش کالای ورودی وارداتی

ارزش گمرکی کالای ورودی در همه موارد عبارت است از ارزش بهای خرید کالا در مبدأ به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل سیف به اضافه سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می‌گیرد. این هزینه ها از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین می‌شوند. و براساس برابری نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اظهار است.


همچنین بخوانید...!

مشاهده : 217 بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *