از اصلی‌ترین تجهیزات برقی صنعتی مورداستفاده در حال حاضر است. اینکه نحوه کار این ابزار چگونه است و چگونه می‌شود آن‌ها را تهیه کرد بسیار بااهمیت است. این ابزار به دقت تغییرات فیزیکی را در یک پروسه خاص می‌سنجد و به نمایش در می‌آورد. بعد این اطلاعات را بر اساس پروتکل‌های از پیش تعیین‌شده و به شکل قابل‌درک تجهیزات اتوماسیون و کنترل صنعتی، برای کاربر تبدیل و ارسال می‌کند. در این مقاله می‌کوشیم ابتدا با ابزار دقیق آشنا شویم و سپس به اینکه واردات تجهیزات ابزار دقیق چگونه است بپردازیم.

آشنایی با تعریف اندازه‌گیری

در ابتدا بهتر است به تعریف اینکه اصلاً اندازه‌گیری چیست بپردازیم. اندازه‌گیری یک کمیت عبارت است از مقایسه آن کمیت با یک استاندارد از پیش تعیین‌شده که تفاوت آن‌ها به صورت عددی نشان داده می‌شود. این اندازه‌گیری به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم ممکن است. در روش مستقیم، کمیت نامعلوم با یک استاندارد سنجیده می‌شود و نتیجه به صورت عددی نشان داده می شود. این روش برای اندازه‌گیری کمیت های فیزیکی مانند طول و جرم و زمان مناسب است؛ اما در اندازه گیری صنعتی و مهندسی این روش زیاد کاربرد ندارد و روش غیرمستقیم مناسب تر است.

امروزه با توجه به نیاز های جدید از ابزار های الکتریکی و الکترونیکی استفاده می شود. تجهیزات پیشین که مکانیکی بودند شاید برای حالت های ایستا مناسب بودند اما برای حالت های پویا و گذرای سریع که نیاز به دقت و سرعت پاسخ‌دهی بالا دارند، کارایی درستی ندارند. در اینجاست که از تجهیزات ابزار دقیق استفاده می‌کنیم.

شرکت پیشرو تلاشگران وارد کننده انواع تجهیزات ابزار دقیق

ابزار دقیق چیست؟

تجهیزات ابزار دقیق از سری ابزار زیرساختی است برای سامانه نظارت و خودکارسازی شرکت که دربردارنده وسایلی همچون کنترلر، فلوکنترلر، فلوسنج، فشارسنج، پمپ، دتکتور گازی و ژنراتور، راکتور آزمایشگاهی و … می باشد. این ابزار در مراحل صنعتی اماکن اندازه‌گیری انتقال، نمایش، ثبت و کنترل کمیت های مهم فیزیکی مانند دما، فشار، فلو، سطح مایعات و … را با دقت زیاد فراهم می کند.

این ابزار را به دو شکل دسته بندی می‌کنند، یکی بر اساس کارکردشان؛ برای نمونه ابزاری که عمل کنترل انجام می‌دهند را کنترلر می‌گویند و ابزاری که نمایش‌دهنده این مقدار و اعداد هستند را ایندیکیتور یا نمایشگر می خوانند و همچنین ابزاری که وظیفه انتقال اطلاعات مقادیر به‌دست‌آمده را به صورت سیگنال های استاندارد دارد به ترانسميتر یا منتقل کننده معروف است.

ابزار دقیق را می‌توان از نظر مؤلفه ای که مورد بررسی قرار می‌دهد هم دسته بندی کرد؛ مثلاً بخش های ابزار دقیق مربوط به فشار را فشارسنج، ترانسمیتر فشار، نمایشگر فشار و … می خوانند. تجهیزات ابزار دقیق معمولاً در صنعت هایی که با اتوماسیون کار می‌کنند مانند کارخانه های شیمیایی، کارخانه های تولیدی، پتروشیمی و … به کار می رود. از این ابزار برای بالا بردن کارایی، ایمنی، افزایش اطمینان و ثبات سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی اشکال تجهیزات ابزار دقیق

سنسور: به هر ابزاری گفته می‌شود که وظیفه اندازه‌گیری را انجام می‌دهد و بعد داده های به دست آمده را از حالت فیزیکی به الکتریکی بر می گرداند.

ترانسمیتر: این وسیله عمل اندازه‌گیری، تبدیل و تقویت سیگنال های مجموعه را انجام می‌دهد.

ترانسدیوسر: این وسیله مبدلی است که سیگنال های خروجی سنسور ها را به سیگنال های استاندارد تبدیل می‌کند.

نمایشگر: این وسیله وظیفه نمایش مقدار مؤلفه های اندازه‌گیری شده تجهیزات ابزار دقیق را بر عهده دارد.

کنترلر: همان‌طور که از اسمش پیداست وظیفه کنترل مقادیر متغیر ها را دارد. آن‌ها معمولاً در آخرین مراحل قابل کنترل قرار دارند و سیگنال جدا دریافت می‌کنند و با توجه به دستورات داده‌شده قبلی، فرمان صادر می‌کنند.

عنصر نهایی: آخرین مرحله پروسه کنترل است که ورودی از طریق آن به پروسه اعمال می‌شود؛ مانند شیر ها

شیر ابزار دقیق

واردات تجهیزات ابزار دقیق چگونه است؟

قیمت این ابزار با توجه به حساسیت و دقت اندازه‌گیری آن‌ها متفاوت است. در موقع خرید باید دقت کرد که چه کشوری سازنده این ابزار است. به دلیل بودن در دوران تحریم و سختی انتقال ارز واردات بعضی از این تجهیزات ابزار دقیق دشوار است، به همین دلیل وجود یک شرکت خبره و کار بلد در کنار واردکننده لازم و ضروری است. از جمله کشورهایی که عمدتاً واردات تجهیزات ابزار دقیق از آن ها صورت می‌گیرد امارات و چین است.

حتماً باید قبل واردات تجهیزات ابزار دقیق و تحویل، آن ها را به دقت بررسی کرد و مورد آزمودن قرار داد. دریافت گارانتی و گواهی کالیبراسیون بسیار با اهمیت است. شرکت های مهم و مطرح در تولید تجهیزات ابزار دقیق می‌توان به Parker، Metalwork،Testo ، Hioki، Rosemount،  Emerson ، DeWALT و … اشاره کرد.

برخی از خدماتی که شرکت پیشرو تلاش گران در زمینه واردات تجهیزات ابزار دقیق انجام می‌دهد: تهیه اقسام نمونه تجهیزات و نمونه مواد اولیه است. شرکت مواد اولیه خود را از تولیدکنندگان اصلی و معتبر وارد می‌کند. همچنین شرکت با داشتن کارشناسان فنی و مجرب اعتبار سنجی تولیدکنندگان و فروشندگان تجهیزات ابزار دقیق را انجام می‌دهد و کالا های مورد نظر را از نظر کمی و کیفی موردبررسی قرار می‌دهد.

بازرگانی پیشرو تلاشگران، پیشرو در واردات  قطعات الکترونیکی  از چین آمادگی کامل دارد که در زمینه واردات تجهیزات ابزار دقیق به ویژه کالا های کم یاب و مورد تحریم به شما کمک کند و با استفاده از کارشناسان خبره و کار بلد کالا های موردنیاز شما در زمینه های برق و اتوماسیون، تجهیزات ابزار دقیق را با حذف واسطه‌ها و مناسب‌ترین قیمت و کوتاه‌ترین زمان تهیه کند و به دست شما برساند.

پیشرفته ترین تجهیزا ابزار دقیق